System Zarządzania Sprężonym Powietrzem: czym się cechuje?

System Air Management System od SMC jest coraz popularniejszy. Nigdy o nim jeszcze nie słyszałeś? A może coś Ci brzęczy w uszach, lecz szukasz konkretów? W takim razie zapoznaj się z dzisiejszym poradnikiem!

Nie da się ukryć, że w rozmaitych sektorach przemysłu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej (oraz innych mediów) i zredukowanie emisji CO2 to kluczowe wyzwania. Co istotne, te aspekty można zaliczyć do zagadnienia opisującego cele zrównoważonej produkcji. Jeśli chcesz poznać wszystkie kluczowe fakty w obrębie tego zagadnienia, to serdecznie zapraszamy do przeczytania wpisu ze strony https://racontrols.pl/bazawiedzy/system-zarzadzania-sprezonym-powietrzem-air-management-system-od-smc-przyblizamy-mozliwosci-rozwiazania/.

Aby zredukować zużycie energii elektrycznej stosowane są na przykład zaawansowane systemy zarządzania sprężonym powietrzem. Eksperci z katowickiej firmy RAControls uważają za godny polecenia Air Management System od SMC. Dlaczego?

Systemy zarządzania sprężonym powietrzem dają szansę na monitorowanie parametrów instalacji sprężonego powietrza w zakładzie, wraz z programowaniem momentu redukcji ciśnienia zasilania. To kluczowe w okresach zredukowanej aktywności produkcyjnej. Dodatkowo pozwalają one na zaprogramowanie momentu całkowitego wyłączenia zasilania maszyny sprężonym powietrzem.

Ten wariant jest istotnym elementem systemu automatyki przemysłowej w zakładach, gdzie stosuje się maszyny i urządzenia zasilane sprężonym powietrzem. Do najważniejszych plusów wynikających z wdrożenia tej technologii można zaliczyć między innymi redukcję zużycia sprężonego powietrza i energii elektrycznej. To możliwe na skutek dokładnego sterowania maszynami i zasilaniu ich optymalną ilością medium.

Eksperci dostrzegają zwiększenie możliwości konserwowania maszyn, które są zasilane sprężonym powietrzem (w tym wczesnego reagowania na rozmaite niepokojące sygnały i nieprawidłowości). Warto wspomnieć o uproszczeniu instalacji (można zrezygnować z okablowania).

Co ważne, System Zarządzania Sprężonym Powietrzem to jedno z najbardziej rekomendowanych tego typu rozwiązań, które można zastosować. System umożliwia zredukowanie zużycia sprężonego powietrza nawet o 62%. Poza tym gwarantuje lepsze zarządzanie tym właśnie medium.

Jakie są zalety Air Management System? To pełna programowalność (łącznie z automatyczną redukcją ciśnienia oraz nastawialnymi czasami zamknięcia dopływu sprężonego powietrza). Eksperci podnoszą również digitalizację układu sprężonego powietrza (na skutek wirtualnej kontroli kluczowych parametrów pracy przy pomocy komunikacji Fieldbus albo OPC UA). Liczy się też możliwość jednoczesnego połączenia do 10 jednostek zdalnych (dzięki zasięgowi komunikacji bezprzewodowej nawet do 100 metrów).

System Zarządzania Sprężonym Powietrzem od SMC kooperuje z wieloma protokołami sieciowymi. Dodatkowo współpracuje ze standardem komunikacyjnym IO-Link oraz OPC-UA i gwarantuje bezpieczeństwo dzięki szyfrowaniu danych.

Co jeszcze warto wiedzieć? To rozwiązanie umożliwia pomiar przepływu do 4000 l/min, zakładając ciśnienie 0,7 MP-a. Tymczasem dostępne wielkości portów przyłączeniowych to 1/4, 3/8, 1/2 i 1 cal.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.